Zapewne każdy, kto czyta tego bloga, interesuje się tematyką rozwoju osobistego.  Pod tym magicznym określeniem kryje się stawianie sobie wyzwań i dążenie do osiągnięcia celów , jak i rozwój własny jako jednostki uduchowionej, bądź bardziej świadomej siebie i otaczającego ją świata. 

Na blogach o podobnej tematyce możemy znaleźć praktyczne porady dotyczące polepszenia swojego życia, bądź innych , głębszych aspektów. Zazwyczaj są one uniwersalne, jednak bywają też takie, do których niektórzy nie mogą się przekonać. Dlaczego ? Bo każdy z nas jest inny, wyjątkowy ( i powinien być z tego dumny i zadowolony ) ! 
Zmierzam do tego, że to co motywuje innych , nie koniecznie będzie motywowało drugich. To samo z inspiracjami. Z  zainteresowaniami. Jeśli chodzi o działanie, podstawową "zasadą" , od której powinien zacząć każdy - według mnie - jest rozpoznanie, czy jesteśmy człowiekiem Zmiennym czy Stabilnym. Możecie się zdziwić dlaczego to tak ważne, już wyjaśniam.

Za przykład podam taką sytuację : chcecie zacząć biegać. Szukacie na ten temat wiele informacji, pytacie, inspirujecie się. Przychodzi czas, że spoglądacie na blogi innych, którzy ułożyli sobie miesięczny plan i myślicie - o , to będzie pewnie świetna motywacja. Więc układacie ten plan treningowy. Później patrzycie ... a tu kolejny plan ! Dieta ! O tak, to będzie super świetne. I znowu, plan miesięczny. Każdy posiłek dokładnie zaplanowany. Pierwsze 3 dni życia według planu są super. Później zaczyna się sypać. Tracicie motywację. Zaczyna być to żmudną rutyną, zaczyna was to męczyć. Przestajecie, bo uważacie , że się do tego nie nadajecie. Nic bardziej mylnego ! Osoba, która trzyma się tego planu najprawdopodobniej jest Stabilna, a Ty jesteś Zmienny i na Ciebie nigdy taki plan nie zadziała !Co zatem może zrobić zmienny w takiej sytuacji ? A no dużo może. Zmienny szybko się nudzi. Na początku swojego planu jest strasznie zaabsorbowany nowym zajęciem. Później odczuwa kompletny brak chęci. czy to oznacza, że zmienny nie może układać planów ? A no MOŻE. Jestem osobowością zmienną i układam plany tygodniowe. Czasem  miesięczne. Ale niezbyt dokładne. Zawsze daję sobie możliwość wyboru. na przykład zamiast dokładnego planu treningowego, jaki stabilni mogą znaleźć tutaj , wolę wybierać sobie trening na jaki mam ochotę właśnie teraz, wybierać z pośród wielu propozycji.

Chcecie się upewnić jaką macie osobowość ? Ok, pomogę wam :)

Stabilni

Starają się często kontrolować. Mają skłonność do wyobrażania sobie najgorszego. Planują przyszłość, analizują teraźniejszość. Wszystko musi mieć swoje uzasadnienie. Myślą analitycznie i logicznie. Często lepiej radzą sobie z liczbami niż ze słowami. Przed podjęciem decyzji chcą znać wszystkie szczegóły. Widzą czego brakuje, dojrzą każdy brak lu przeoczenie. Są bardzo odpowiedzialni, wytrwali. 

To, co ich demotywuje :
1. Niekompetentni pracownicy. 
2. Niewydajne systemy. 
3. Ignorowanie ich planów.

To co ich motywuje :
1. Jasno określone cele.
2. Rozsądne terminy. 
3. Wysłuchanie, zrozumienie.
4. Porządek i organizacja. 
5. Czas na zastanowienie się.Zmienni

Są elokwentni i przekonywujący, są osobami wpływowymi.Uwielbiają ciągły ruch, akcję, przygody, swobodę. Pochopnie podejmują decyzję. Szukają mocnych wrażeń. Są rozmowni, optymistyczni i wygadani. Potrafią przekonywać ludzi do swoich pomysłów. Są obdarzeni wyobraźnią, myślą twórczo, w ich głowie kłębi się pełno rozwiązań i nie mogą zdecydować się na jedno. 

To, co ich demotywuje : 
1. Tracą zapał przy nużących, wymagających analizy zadaniach.
2.  Ścisłe zasady. 
3. Restrykcyjna organizacja, drobiazgowość.

To, co ich motywuje :
1. Zmiany
2. Wybór.
3. Nabywanie nowych umiejętności.
4. Zróżnicowane obowiązki.
5. Możliwość rozwoju osobistego.

Już mniej więcej wiecie, jacy jesteście ? jeśli chcecie się dowiedzieć więcej polecam książkę : Zmotywuj się! Tamary Lowe. Dowiecie się ciekawych opowieści, swoich wad, zalet, ciekawych cytatów ludzi podobnych jak wy, a na dodatek dowiecie się czy jesteście Kontaktowi czy Wydajni, Zewnętrzni czy Wewnętrzni. naprawdę polecam wam tą książkę, brzmi to jak jakaś kryptoreklama, ale spokojnie, chcę was zachęcić do jej zakupu ( a może pożyczenia, lub wypożyczenia ), bo pozwala odkryć siebie i dowiedzieć się trochę więcej o własnej osobowości.  

6 Responses so far.

 1. Bella says:

  Zgadzam się z tym, że nie wszystko działa na wszystkich. Często znajomi z jednej czy drugiej uczelni pytają mnie, jak ogarnąć tyle rzeczy i oczekują jakiejś złotej recepty. A to tak nie działa :)

 2. Ewa K says:

  Przeraziłam się, bo jestem jakoś po środku. Plany z reguły męczą mnie po 3-4 dniach, chociaż początkowo jestem pełna energii i entuzjazmu (zmienna), ale z drugiej strony opis stabilnych tez nie jest mi obcy.

 3. Niby oczywiste ale świetnie to w słowa ubrałaś:)

 4. Zdecydowanie jestem typem zmiennym, ale wiem, że muszę pracować nad sobą, bo dobra kontrola jaką sobie narzucamy, uspokaja i pozwala na kończenie zaczętych projektów. Blog jest bardzo dobrą wprawką na samodyscyplinę. Tak więc: do przodu!

 5. ROXANNE says:

  a co jeśli jestem i tym i tym?:)

Leave a Reply